niedziela, 8 lipca 2012

Legenda polskiego reportażu w Siennicy

Małgorzata Szejnert podczas jednego ze spotkań autorskich. Fot. Ewkaa/Wikipedia

Małgorzata Szejnert, reportażystka i współzałożycielka „Gazety Wyborczej”, w poniedziałek 9 lipca będzie gościem tegorocznej edycji Wakacyjnej Akademii Reportażu im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Małgorzata Szejnert od wielu lat zajmuje miejsce w galerii sław polskiego reportażu. Jako reportażystka zadebiutowała w 1972 r. książką o Ameryce i Polonii amerykańskiej (Borowiki przy ternpajku). Następnie – w latach 1973-1981 była szefową działu reportażu w tygodniku „Literatura”. W 1980 r. jako reporterka pojechała do Stoczni im. Warskiego w Szczecinie, gdzie pomagała redagować biuletyn strajkowy, który później przekształcił się w pismo NSZZ Solidarność Pomorza Zachodniego. Efektem jej pracy w Szczecinie była napisana wspólnie z Tomaszem Zalewskim książka Szczecin: Grudzień, Sierpień, Grudzień.

Po wprowadzeniu stanu wojennego Szejnert odmówiła pracy w jakiejkolwiek oficjalnej polskiej gazecie i wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracowała w Nowym Dzienniku. Po powrocie do Polski brała czynny udział w tworzeniu „Gazety Wyborczej”, w której pracuje od 1989 r., a przez blisko 15 lat kierowała działem reportażu tej gazety.

Do jej najbardziej znanych książek należą: Sława i infamia (1988), Śród żywych duchów (1990), Czarny ogród (2007), Wyspa klucz (2009) oraz wydany w ubiegłym roku reportaż Dom żółwia. Zanzibar. Za swoje książki Małgorzata Szejnert otrzymała wiele nagród, m.in. Nagrodę Mediów Publicznych COGITO i „Górnośląskiego Tacyta”. Była także finalistką Nagrody Literackiej Nike 2008 oraz finalistką Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2008. Szejnert miała także przygodę z filmem – w 1982 r. wraz z Romanem Załuskim napisała scenariusz do filmu Jeśli się odnajdziemy.

Spotkanie z Małgorzatą Szejnert odbędzie się 9 lipca o godzinie 15 w sali Centrum Kultury w Siennicy Różanej. Będzie to drugie spotkanie Małgorzaty Szejnert ze słuchaczami Akadademii – pierwszy raz autorka gościła w Siennicy Różanej w 2010 r. Tym razem wygłosi wykład pt. Szczegół w reportażu. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!Maciej Bielak

1 komentarz:

  1. Ciekawa zajawka ;)
    Szkoda, że nie tak łatwo dziś tam dojechać ;/

    OdpowiedzUsuń